Gyógy és fűszernövények


 Aloé vera:  (Aloe Barbadensis Miller) lándzsa alakú leveleinek kivonatát több ezer éve használják sebgyógyításra és bőrproblémák enyhítésére. A levelek belső erezetében található gumitej szárítva hashajtóhatású. Három és fél ezer évvel ezelőtt az egyiptomiak is fertőzések, bőrbetegségek orvoslására és hashajtóként alkalmazták.
     Az aloé nemcsak a sebek gyógyításában segíthet, hanem a sérült bőrfelületen is segít megelőzni a gyulladást. Kutatások szerint az aloé igen hatásos sok, a sebeket megtámadó baktérium ellen is.
Már  Kleopátra  is aloét dörzsölt a bőrére, hogy finom és fényes legyen. Manapság is igen elterjedt alapanyaga különböző bőrápoló krémeknek.

Az Aloe Vera legfontosabb tulajdonságai:
- Az aloe verát leginkább bőrproblémák enyhítésére használják, kisebb égések, napégés, ekcéma, bőrirritáció, rovarcsípések és kisebb sebek esetén.
- Serkenti a hámosítást, a bőr regenerációját
- Méregtelenítő hatású
- Képes meggyorsítani a gyógyulási folyamatokat (pl.: égési, fagyási sérülések, fekély)
- Gyulladáscsökkentő
- Nyirokserkentő
- Gomba- és baktériumölő
- Fájdalomcsillapító
- Összehúzó hatású
Avokádó: Az avokadót (Persea americana) spanyol hódítók a XVI. században hozták be Mexikóból Európába. A babérfélék családjába tartozik, trópusi fán termő gyümölcs. Színe zöldes fekete, alakja körteformájú, héja fajtától függően sima vagy ráncolt. Az avokádófa gyümölcsét fogyasztjuk, melynek íze semleges. Magjából hidegen sajtolt olajat nyernek.
Az avokádó telítetlen zsírsavakban gazdag, B-, C-, E- és A-vitamint tartalmaz. Az érett gyümölcsben káliumot, foszfort, vasat, nátriumot valamint kalciumot és magnéziumot is megtalálható. Jó hatással van a szív- és érrendszeri problémákra, vitamintartalmának köszönhetően pedig kitűnő antioxidáns.
Az avokádó magas olajtartalmánál fogva kiváló bőrápoló szer a kiszáradt bőrre, a kozmetikaipar is szívesen alkalmazza – táplálja, puhítja és megfiatalítja a száraz, vízhiányos, öregedő bőrt, hajat. . Magas A- és E-vitamin-tartalma következtében különösen hatásos a bőrproblémák közül a pikkelysömör és az ekcéma kezelésére, illetve a nap okozta égési tünetek enyhítésére.
Az avokádó olaj táplálja a száraz, öregedő bőrt.
Az avokádó olaj kis mennyiségben, olívaolajjal kombinálva akár babaszappanok készítésére is ajánlott.

Érdekesség

Az avokádót már az inkák is termelték és fogyasztották. Sokan nem tudják, de a avokádó régóta ismert afrodiziákum, azték neve, "ahuacacuahat", ami herefát jelent. Csíráztathatunk avokádót. Ha egy megmosott avokádómagot hegyes végével lefele felfüggesztünk fogpiszkáló segítségével egy vízzel teli pohárra, akkor néhány héten belül a mag megreped, gyökeret, majd levelet ereszt. A csíráztatásnál arra kell figyelni, hogy a mag folyamatosan vízben legyen. Ha a növény már több levelet is hozott, ültessük humuszban gazdag talajba.


Babér:   A babérnak elsősorban a bogyóját és a levelét hasznosítják. A bogyókat éretten szüretelik le és belőle nyerik a babérvaj nevű, sűrű méregzöld erőteljes illatú olajat. Galenus római orvos sokféle betegség gyógyítására találta hasznosnak a babérlevelet, de különösen az ízületi gyulladásra.  Európában a XVII. században szintén ízületekre és a méh mindenféle betegségeire, mint a menstruáció előre hozatalára, a szülés meggyorsítására, a vajúdási fájdalmak enyhítésére használták.  Gyógyhatásai között a babérolaj nyugtató hatását tartják számon.  Leforrázva belsőleg fogyasztjuk, amely elősegíti az emésztést.
A fürdővízbe téve az megnyugtatja az idegeket és elősegíti a nyugodt alvást.
 A babér olaj fellazítja, puhítja a bőrt, kitágítja a pórusokat, elpusztítja a betegségeket okozó baktériumokat és gombákat.
Hipoallergén tulajdonsága miatt minden bőrtípusra használható, főleg száraz és nagyon érzékeny bőrre. Eme tulajdonságai miatt akár borotválkozásra is használható, bár a kókuszolaj ellenére sem fog stabil, kemény habot képezni. Ajánlott olyan  bőrbetegségekre mint a pikkelysömör, ekcéma, allergiás bőrtünetek, neurodermitisz, valamint a babák érzékeny bőrének ápolására.
Korpás haj esetén 2-3 percig a fejbőrön kell hagyni.
A babér olajat bedörzsölő szerként ajánljuk ízületi problémákban szenvedőknek: fájó, sajgó ízületek, ízületi gyulladások, ínszalag letapadások esetén jó szolgálatot tehet.
Nyáron rovarok elűzésére is alkalmazható.  

 
Bojtorján (arctium lappa): A népi gyógyászat vértisztító orvosságnak használta, vizelethajtó és izzasztószerként, epe- és vesekőoldó, vértisztító, toroköblögetésre is használható.  Szárított gyökerét használják fel.  Olajokkal előállított kivonatait bedörzsölő szerként, fürdőolajként használják reumatikus fájdalmak ellen. Bőrgyógyászat területén nehezen gyógyuló sebek, krónikus bőrbetegségek esetén használják, kezelhetünk vele ótvart, ekcémát, sömört. Főzete  hajmosó vízként  hajhullás, zsírosodás, korpásodás ellen használható. Anyagcsere javító teakeverékek alkotórésze. Alkoholos kivonata ekcémás bőrfelületek kezelésére, a fejbőr korpásodásának meggátolására vagy hajápolók alkotórészeként használják. Hatóanyag: illóolaj, inulin, poli- és kéntartalmú acetilének (arktinin, arktinol), polifenolok, lignaloidok, szterinek.

 
Borsmenta: Antiszeptikus hatású, hűsít, frissít, gyulladás csökkentő hatású, idegnyugtató, erősítő és görcsoldó. Csökkenti a bőrviszketést, fürdővízben  izzadás gátló hatású. Enyhíti az alvási zavarokat és a fejfájás tüneteit. A borsmentából nyert illóolaj több baktérium és gomba fejlődését gátolja, valamint az ajak- és nemi herpesz vírusának  elpusztításában is segít, továbbá enyhíti a migrén és a megfázás tüneteit. Élénkíti a vérkeringést, segít a száraz bőr egészségtelen fakóságának megszüntetésében. Ha masszázsolajba borsmenta olajat csepegtetünk, akkor az visszaadja a bőr selymességét. Szabályozza a fejbőr és a haj zsírosságát,  összehúzza a hajszálereket, és a megpattant hajszálerek és visszerek körüli vöröseslilás elszíneződéseket is  elhalványítja. 


Chili (Capsicum annuum): jó C-vitamin és karotin forrás, fertőtlenítő, izzasztó és antibakteriális hatású. A tudósok fölfedezték, hogy a nyers paprika több C-vitamint tartalmaz, mint a narancs. A kapszaicin tartalmú kenőcsök és tapaszok áldásos hatást fejtenek ki a fájó hátra, csillapítják a reumás ízületi gyulladás és az érzékelő idegek betegség tüneteit. A megfázás tüneteit azzal enyhíti, hogy vérbőséget okoz, és csökkenti a váladékképződést. Magas a vas, a kalcium, a foszfor tartalma és  jó kis B-vitamin komplex. A chili paprika enyhén serkentő és tonizáló hatással van az egész szervezetre.  Fokozza a vérkeringést ezért sikeresen alkalmazható a cellulitisz leküzdésében is. Melegítő hatású.


Chlorella alga: kiváló sebgyógyító hatással rendelkezik akár fekélyek esetén is. Frissíti, tonizálja a bőrt, erősíti a kötőszövetek rugalmasságát, szagtalanít és fertőtlenít. Lassítja a bőr öregedését. Belsőleg fogyasztva rendkívül magas klorofill, ásványi anyag és aminosav tartalmának köszönhetően megköti és kiüríti a szervezetből a nehézfémeket és a dohányfüstből lerakódott anyagokat.

 

Cickafark (Achillea millefolium L.): illóolaj tartalmának köszönheti gyulladás gátló, valamint a  bőr és a nyálkahártya gyulladásos betegségeinek sebgyógyító hatását is. A növény illóolaj tartalma mellett a csersavtartalmának köszönhetően sebhámosító hatású, sebkezeléseknél jó szolgálatot tesz. Jó lemosószer akár lábszárfekély esetén is. A növény olyan anyagokat tartalmaz, amelyek elállíthatják a vérzést, de fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő tulajdonságuk szintén hasznos a sebek kezelésénél. Emésztést elősegítő és enyhe nyugtató hatása, valamint menstruációknál vérzéscsillapításra, görcsoldásra használható. 

Várandós anyák kerüljék a cickafark alkalmazását!  Fogamzásgátlót szedőknek sem ajánlott. 

 

Citrom: A bőrbe bedörzsölt citromolaj pezsdítő, feszesítő, erősítő és bőrtisztító hatású. A kozmetikában elsősorban zsíros, pattanásos bőr kezelésére használják. A bőr öregedését is lassítja. Fehérítő hatása miatt a fénytelen, foltos bőrt felüdíti. Kúraszerűen, hosszabb ideig alkalmazva a szeplőket is eltüntetheti. Ellenszere még a zsíros, korpás hajnak és bőrnek, valamint a töredező körmöket is erősíti.


Citromfű (Melissa officinalis): Már a középkor óta alkalmazták a feszültség és az aggodalom csökkentésére. A citromfű gyulladás gátló, antivirális, antibakteriális, bőrön pórusösszehúzó, tonizáló hatású. Dezodoráló, fertőtlenítő, görcsoldó, vértisztító, idegrendszeri alvászavarok esetén nyugtató.


Csalán (Urticae dioica): A csalán főzet méregtelenítő, élénkítő hatású. Vitaminok közül tartalmazza a C-, B-, K-, U vitamint és az A- provitamint. Jelentős a glukokinin és a klorofil tartalma. Sok  ásványi anyagot tartalmaz, (Fe, Mg, Zn, Cu). Levele a drog, C-vitamint, fitoszterineket, növényi savakat (hangyasavat), klorofillt, cserzőanyagokat, hisztamint tartalmaz, teáját a szervezet méregtelenítésére, vagy izületi betegségek kezelésére fogyasztják .Vérbőség fokozó, regeneráló, összehúzó, enyhén vérzéscsillapító, hajhullás elleni készítményekben is megtalálható. 
    Vértisztító hatásának köszönhetően enyhítheti az allergiás tüneteket, így az ekcémát, szénanáthát, asztmát és a csalánkiütést. Eltünteti a tinédzserek pattanásait, és egyes bőrbetegségek esetén is hatásos (övsömör).
A csalánlevél a klorofill előállításának egyik nyersanyaga. A klorofill hámosító, szagtalanító, fertőtlenítő hatású, ezért a gyógyszer és a kozmetikai ipar is előszeretettel használja.

 

Csipkebogyó (Rosa canina L.) : A csipkebogyó vitaminpótló, immunerősítő, gyulladáscsökkentő, gyenge vizelet- és hashajtóhatású. Csökkenti a fertőzésre való hajlamot, meghűléses betegségek megelőzésére, kezelésére kiváló. A köhögéscsillapító és izzasztó teakeverékek gyakori alkotórésze is.

Hatóanyag közül a C-vitamint kell kiemelni, ami friss állapotban a legmagasabb, közel háromszorosa a zöldpaprikának. A fajtától és az értettségtől függően 10 dekányi friss csipkebogyó 200-1700 mg C-vitamint, 14 g/100 g cukrot, 3,5 g/100 g pektint, 5 g/100 g alma- és citromsavat, 4 g/100 g fehérjét, tartalmaz. Az októberben gyűjtött, pirosra színeződött, de még kemény húsú bogyóban a legtöbb a C-vitamin, ami hatásos antioxidáns és a szervezet ellenálló képességét is fokozza. Tartalmaz bioflavonoidot ( P-vitamin), ez a hajszálereket erősíti és véd a véraláfutásoktól. Ezen kívül A, B1, B2, és K-vitamin fellelhető benne. Tartalmaz továbbá magnézium-sókat, cserzőanyagot, gyümölcssavakat, karotinoidokat, pektint, cukrot. Zsíros olaj rejlik a csipkebogyóban.
A vadrózsa magvaiból nyert olajat a kozmetikai ipar hasznosítja a bőr regenerálására. Kevéssé ismert, hogy a csipkebogyók főzete külsőleg és belsőleg jól használható nehezen gyógyuló sebek, fertőzések kezelésére.


Fahéj (Cinnamomum zeylanicum): nagyon jó antioxidáns, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő,melegítő hatású és javítja a vérkeringést. A pattanásos bőr kiváló ápolószere. A fahéj tartalmaz egy természetes érzéstelenítő vegyületet, az eugenol olajat, amely segíthet a kisebb  horzsolások, sebek fájdalmainak enyhítésében. Gátolja a fogszuvasodást és elpusztítja az egyéb betegségeket okozó baktériumokat, gombákat és vírusokat. Érzékeny bőrűeknél bőrpírt, súlyosabb esetben allergiát válthat ki.


Gyömbér (Zingiber) : Ízületi gyulladás kezelésénél is használhatjuk, mivel gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz, és gátolja a gyulladáskeltő anyagok képződését. Csökkenti a fájdalmat, és a reggeli merevségét, könnyíti az ízület mozgékonyságát.
Olaj formájában is alkalmazhatjuk a fájó ízületeknél. Gyulladáscsökkentő hatását ki lehet használni megfázásos, lázzal, gyulladásokkal járó betegségek kezelésére.
 A gyömbér mivel nagyon hatásos fájdalomcsillapító is, így nagyon jó reuma, csúz, izomgörcsök kezelésére. Főleg a hát alsó szakaszán hatásos. Vérkeringést fokozó, jótékonyan hat a visszereknél. Illóolaja gyorsítja a sebek és zúzódások gyógyulását, a kínai orvosok szerint jó fogfájás, malária, hidegrázás, orrdugulás, orr- és homloküreg-gyulladás, hasmenés, vérhas, köhögés ellen is.
 Az érzékeny bőrt izgathatja, de mivel nagyon jó vérbőségfokozó, segíthet a naracsbőr és a visszértágulatok kezelésében. Melegítő hatású.
Az influenzavírusok elpusztításában is szerepet játszik, valamint erősíti az immunrendszert, és a lázat is mérsékli. A megfázást kísérő hörghurut és az influenzával járó izom- és mellkas-fájdalom enyhítésében is segít.


Hibiszkusz (Hibiscus sabdariffa): A hibiszkusz tea csökkenti a szívbetegségek és a rák kialakulásának esélyét is, és a kutatások szerinte csökkenti a vérnyomást. Segíti az emésztőrendszer működését, köhögéscsillapító és köptető. Torokgyulladásra is alkalmazzák. A szakemberek szerint korlátlanul fogyasztható, ami a gyógynövényekről általában nem mondható el. Mivel a hibiszkusz magas C-vitamin tartalommal rendelkezik, erősíti az immunrendszert.

A szakirodalom vizelethajtó hatásáról is említést tesz. 

Kevesen tudják, hogy enyhülést hoz a nyári melegben, hiszen kiválóan hűti a szervezetet.


Homoktövis (Hippophae): A homoktövis növeli szervezetünk saját védekezésének hatékonyságát. Hámosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt segíti a sebek hámosodását és a bőrbetegségek gyógyulását. Felhasználható bőrfertőzés, atopikus ekcéma, akne kezelésénél. Kifejezetten ajánlott égési és fagyási sérülésekre (az egyetlen ismert szer, mely csaknem heg nélkül gyógyítja az égési sebeket), vágott sebekre és napégett bőr kezelésére. Szövetregeneráló, gyulladás gátló és antibakteriális hatását az évezredes tapasztalaton kívül klinikai kísérletek is bizonyították. A homoktövis magolaj az egyetlen olyan anyag, ami a radioaktív fertőzésektől keletkező égéses, gennyes fekélyeket is képes begyógyítani.
Külsőleg a terméséből hidegen sajtolással kinyert zsíros olajat nehezen gyógyuló sebek, fekélyek, valamint sérült nyálkahártyák (gyomor, méhnyak , hüvely) kóros elváltozásainak kezelésére használják. Elősegíti az egészséges barna szín kialakulását, csökkenti a leégés kockázatát. Napolajak alapanyagaként is használják, olaja véd a káros UV-sugárzástól.


Kakukkfű (Thymus vulgaris): A kakukkfű illóolajai - timol (40%) és a karvakrol (15%) tartalmú - erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő, emellett szélhajtó, görcsoldó hatásúak. A keserű- és cseranyagok élénkítőleg hatnak az emésztésre, mert fokozzák az emésztőnedvek termelődését. A torokgyulladást a friss levelek rágcsálása csillapítja. Csökkentik az étvágytalanságot, serkenti az emésztést. Sokan légzőszervi panaszok esetén alkalmazzák. A gyógytea fogyasztása vagy az azzal történő gargarizálás, jó szolgálatot tesz köhögés, torokfájás esetén. Emeli az alacsony vérnyomást, külsőleg használva csillapítja a rovarcsípések okozta viszketéseket. Már az egyiptomiak is jól ismerték a kakukkfű fertőtlenítő- és tartósító tulajdonságait, a balzsamozásnál is használták. A kakukkfüvet ma is szívesen használják növényi és anatómiai preparátumok tartósítására, és a papír megpenészesedését is gátolja.
Illóolaját ne használjuk belsőleg, de áldott állapotban lévő nők és pajzsmirigy-elégtelenségben szenvedőknek külsőleg sem ajánlott! Hosszabb ideig tartó, nagyobb adagokban történő használata ellenjavallt.


Kamilla (Matricaria chamomilla L.):  A kamilla gyógyító részét a virágzata adja. Fő hatóanyaga a kékes színű azulen illóolaj. A szépségápolásban gyakran használják, mert csökkenti a bőr szárazságát, viszketését, gyulladtságát, növeli az erek rugalmasságát. Jót tesz a hajnak, kifényesíti azt, nyugtatja a fejbőrt. Gyulladt bőrfelületre, nehezen gyógyuló sebekre kiváló. Jó az érzékeny bőr megnyugtatására, az ekcéma okozta fájdalmas viszketés enyhítésére, valamint a napozás utáni leégés kezelésére. Gyulladás gátló, fájdalomcsillapító, görcsoldó, lazító, nyugtató hatású.
Manapság a kamilla az egyik leggyakrabban alkalmazott gyógynövény. Külsőleg, sebek gyógyulásának segítésére és különböző gyulladások megelőzésére javasolják. Belsőleg láz, emésztési zavarok, idegesség és álmatlanság ellen ajánlják. A magyar kamilla magas hatóanyag-tartalmával az egész világon hírnevet szerzett. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja. A székrekedést megszünteti anélkül, hogy hasmenés okozna. A puffadást, a szélgörcsöket csillapítja.
Ősidők óta a menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére használják. Alkalmazták azonban a menstruáció serkentésére is. Tudományos kutatások igazolták a kamilla központi idegrendszerre gyakorolt nyugtató hatását. Ha idegesek vagyunk, fogyasszunk kamillateát vagy szórjunk egy marék kamillát a fürdő vízünkbe.
A kamillát csak növő holdkor idején, napos időben. A nedvek a növényekben dagadó, növekvő holdnál felszállnak a föld feletti részekbe: szárba, levélbe, virágba, termésbe, fokozva a növény gyógyerejét.


Körömvirág (Calendula officinalis): A körömvirág felhasználása igen sokrétű. Készülhet belőle forrázat, tinktúra, kenőcs.  
’’Alkalmazása belsőleg:
  • A körömvirág forrázata belsőleg fogyasztva serkenti a vérkeringést.
  • Izzaszt, és sietteti a kiütések kialakulását például a kanyarónál és a bárányhimlőnél.
  • Megnyugtatja, erősíti a szívet, csökkenti a vérnyomást.
  • Erősíti a nyirokrendszert, csökkenti a nyirokpangást, kiváló szer köhögés, meghűlés, vírusos megbetegedések, így influenza és herpesz valamint gombás fertőzések, köztük sarjadzó gomba ellen.
  • Használják medencetáji és bélfertőzések, többek között vékonybélgyulladás és a vérhas gyógyításánál.
  • Jótékonyan befolyásolja az emésztőrendszert összehúzó és fertőtlenítő sajátságai révén, amelyeket a benne lévő illóolajok, cseranyagok, illetve a kalendulin nevű, sárga színű gyanta okoz.
  • Alkalmazható gyomorhurut, peptikus fekély ellen, gyulladáscsökkentőnek, hurutos váladékozás felszárítására, a hasmenés és vérzés elállításában.
  • Keserűanyagai serkentik a májat és az epehólyagot, fokozzák az enzim- és epetermelést, és segítik a mérgek kiürítését.
  • Vizelethajtóként is hatékony, ezáltal kiutat biztosít a méregtelenítéshez, tisztító hatását az ízületi gyulladás és köszvény kezelésekor fejti ki.
  • Használják daganatok és ciszták, így fibrómák és petefészekciszták, valamint emlőciszták és emlői vértolulás kezelésére.
  • Kimutatható számos kórokozóra gyakorolt antibiotikus hatása.
  • Felhasználható hüvelymosásra, ilyenkor előnyös a cickafarkkóróval társítani.
  • Szabályozza a havi ciklust, csökkenti a feszültséget a méhizomzatban, csillapítja a menstruációs vérzést és görcsöket.
  • Erősíti a szaporítószerveket.
  • Ösztrogénhatású, segít enyhíteni a klimax tüneteit, például a hőhullámokat.
  • Ezen felül szüléskor fokozza a fájásokat.
Alkalmazása külsőleg:
  • Főleg sebfertőtlenítőként és elsősegélyszerként ismert.
  • Tinktúra, forrázat alakjában alkalmazva vagy egyszerűen a sebre morzsolva összehúzó hatásával csillapítja a vérzést, elősegíti a hegesedést, megakadályozza a fertőzést, a gyulladást és a sérült részek megdagadását.
  • Szoptatós anyukák mellbimbójára gyulladáscsökkentő hatású.
  • Alkalmas fagydaganat, aranyér, visszértágulat, fekély, ekcéma, pattanás, koszmó, ajaksömör, égés, napozás okozta leégés, rovarcsípés, szemölcs, láb- és körömgomba, tyúkszem és bőrkeményedés kezelésére.
 Az idézett szöveg forrása: http://antalvali.com/koromvirag.html


Kövirózsa (Sempervivum): A népi gyógyászat a levelének nedvét használja égési sebek, fülgyulladás, szemölcs rovar és csaláncsípések, övsömör, tyúkszem vágott sebek kezelésére.
A leveleiben rejlő hatóanyagok: cseranyagok, nyákanyagok, gyümölcssavak, flavonidok, C-vitamin miatt ma már a kozmetikai ipar is használja. Krémbe keverve például a szeplők, bőrelszíneződések halványítására, futószemölcsök kezelésére is kiválóan alkalmas. Ismert baktérium és vírusölő hatása is. A magashegységekben a kőből, palából rakott háztetők tetejére ültették, hogy elhárítsa a villámcsapást. Innen ered a mennykővirág, égdörgőfű elnevezés is, de a latin tectorum szó jelentése is: háztetőké.
A frissen letört levélből kifolyó (egy kis nyomással rásegíthetünk) nedvvel kezeljük az enyhe égési sérüléseket, napégést, viszketést. Torokfájásra, lázcsillapításra, valamint görcsoldóként és vízhajtóként belsőleg használjuk: a levelekből nyert friss levet cukros vízzel keverjük el, és így fogyasszuk.

 
Levendula (Lavandula officinalis): A levendula nyugtató, lazító, fertőtlenítő hatása közismert, nemcsak fejfájás, hanem levertség és stressz ellen is hatásos, sőt, a hirtelen hangulatváltozások kiegyensúlyozására is beválik. Amellett, hogy oldja a feszültséget, élénkítő és serkentő hatása is van. Gyakran alkalmazzák nyugtalanság, alvászavarok, idegi alapú gyomor- és bélbántalmak kezelésére, elősegíti többek között az egészséges, felfrissülést hozó alvást. Epetermelést fokozó, emésztést elősegítő, görcsoldó, szélhajtó, vizeletürítést elősegítő hatással is rendelkezik.
   Külsőleg, ecsetelőként alkalmazva segít a zúzódások, rovarcsípések elmulasztásában, a mitesszerek leszárításában és más bőrhibák gyógyulásában, még az olyan súlyos esetekben is, mint a pikkelysömör vagy az ekcéma. Kiváló gyógyír reumás fájdalmak, idegzsába kezelésére is, fürdő és bedörzsölőszer formájában. A levendula kiegyensúlyozza a bőr zsírosságát, és serkenti a bőr anyagcsere-folyamatait.
A levendula illata átható, tiszta és üde, egyszerre élénkít és nyugtat. Tartalomanyagai: illóolaj (1 -3%), fő összetevői a linalol (20 -25%)és linalilacetát (30 -40%), cserzőanyagok, rozmaringsav, kumarinok, flavonoidok.
Gyógyászati felhasználása: idegerősítő, ezért alkotórésze olyan nyugtató teakeverékeknek, melyek még nem erős idegnyugtatók, hanem csak segítenek áthangolni a pozitív működésre. Bazsalikom, rozmaring és szurokfű hozzáadásával fokozni lehet a hatását. Egyszerű vízgőzdesztillációval nyert illóolaja oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket, akadályozza a rothadási és erjedési folyamatokat.
Az ókori görögök és rómaiak tisztító tulajdonságáért és illatáért kedvelték a levendulát. Bőségesen használták, testükre kenték, szappanjaikat és fürdővizüket illatosították vele. A fáradtságot és az ízületi merevséget áztatták ki tagjaikból levendulás fürdőben.
Évszázadokon át széles körben használták mint rovarölő, tetűirtó, izomgörcsöket oldó, fájdalomcsillapító, idegrendszert erősítő és rühesség elleni szert, továbbá ficam gyógyítására és fogfájás ellen. A nők bőrük tisztántartására és rugalmasságának, simaságának megőrzésére tartották a legjobbnak.
A XX. század elején hasmenés, köhögés, fejfájás, ideges szívdobogás, ízületi fájdalmak gyógyszereinek alkotójaként került be a gyógyászatba. A növény szárított száraival tartották távol a gyapjúruhákról a molyokat. A II. Világ háborúban mint sebfertőtlenítőt használták.
Jó hatásfokkal alkalmazható légzőszervi panaszok esetén is. Csillapítja a torokfájást, a gége-és mandulagyulladást. Eloszlatja a melléküregi gyulladások során felgyűlt váladékokat, dugulásokat. Enyhíti az izomfájdalmakat és izomgörcsöket. Segíti a horzsolások, zúzódások, kisebb sebek gyógyulását, továbbá csökkenti a rovarcsípések okozta fájdalmat. Kiválóan alkalmas a migrén és az ideges fejfájások leküzdésére, jelentősen csökkenti a fáradtságot és élénkíti az immunrendszert. A levendulaolaj megnyugtatja a gyulladásos bőrt, beleértve a pikkelysömört és az ekcémát is. Csillapítja a napozás okozta leégést, hűti a herpeszeket. Enyhe, kíméletes hatása miatt nyugodtan alkalmazható gyermekeknél is. Megnyugtatja, kiegyensúlyozza a bőr zsírosságát, segíti a bőrhibák gyógyulását, serkenti annak anyagcsere-folyamatait és elősegíti táplálását. Csillapítja a pattanások miatt keletkezett gyulladásokat, szabályozza a fejbőr zsírosságát, támogatja a túlápolt haj regenerálódását.
Eloszlatja a depressziót, segít az álmatlanság, a túlérzékenység, a mélabú, a hirtelen hangulatváltozások, a kilengésre való hajlam, az idegesség és a feszültségek felszámolásában. A levendula olaja messzire űzi a félelmet, tisztítja a gondolatokat, csökkenti a harag mértékét, valamint az aggályoskodást. Visszaállítja a lelki egyensúlyt, lecsillapítja az elmét, ellazít és támogatja a testi-lelki jó közérzet fenntartását. Semlegesíti az érzékek túlműködését. Lelohasztja a harcias, versengő elme hevességét. Ösztönzi a sejtfejlődést, felvidítja a búskomorokat, megnyugtatja az idegeseket és fenntartja a lelki egészséget. A levendulaolaj csökkenti a vérnyomást.


Ligetszépe (Oenothera biennis): A ligetszépe  magjából  készült olaj olyan létfontosságú zsírsavakat tartalmaz, mint a linolsav és a gamma-linolénsavak. A gamma-linolénsav fontos összetevője a sejtfalnak. Ha kevés van belőle, felbomlik a vízháztartás egyensúlya, kiszáradáshoz, ráncosodáshoz, allergiához, sőt ekcémához vezethet. Enyhíti az ekcémás tüneteket, ha belsőleg vagy külsőleg pótoljuk ezeket a szervezetünk számára fontos savakat. Megnyugtatja a bőrt, így enyhül a húzódás, viszketés, hámlás. Hatásos ízületi gyulladás, gyulladással járó rendellenességek, fekélyek gyógyítására.
A ligetszépe olaj jó hatással van a neurodermatitiszre (krónikus, erős viszketéssel járó bőr betegség), bőrfiatalító, regeneráló hatása kiváló.  Gyulladás gátló bőrallergia ellenes, pelenka kiütés és sömör kezelésére is remekül használható.
Szintén jó hatással vannak a ligetszépe olajban található zsírsavak az aknés bőrre, megakadályozzák a pórusok eltömődését. Ezáltal tisztul az arcbőr.  Az olajban lévő esszenciális zsírsavak csökkentik a rozáceával járó gyulladásos tüneteket, kontrollálva a sejtek tápanyag felhasználását, és egy hormonszerű anyag a prosztaglandin termelésével pedig stimulálják a vérerek összehúzódását.
Zsírsavai kiválóan táplálják a hajat, a fejbőrt és a körmöket.
A növény leggazdagabb forrása a biológiailag aktív F-vitaminnak, mely elsősorban a szívre, a keringésre, a bőrre és az immunrendszerre hat. Megfiatalítja az öregedő száraz, pikkelyes és zsíros bőrt. Bőrgyulladás és viszketés kezelésére is alkalmas. Olaját külsőleg használva kiváló bőrápoló szer atópiás ekcéma esetében csökkenti a gyulladást, megszünteti a bőr szárazságát, pikkelyesedését, a bőr kivörösödését. Csökkenti a bőr ráncosságát, elősegíti a bőr egészséges működését. Lassítja az öregedés folyamatát. Elősegíti az új körmök keletkezését.


Narancs (Citrus aurantium L).: Nagyon jó gyomorerősítő, emésztést serkentő, étvágyjavító és vértisztító. A narancs gyümölcssavakat, A-, B-, C- és P-vitamin tartalmaz, frissítő, tonizáló, összehúzó, hámképző, anyagcsere fokozó, bőrnyugtató, szagtalanító, regeneráló hatású, az érfalak áteresztőképességét szabályozza, tinktúráját illatanyagként, levét tejporral, keverve öregedő bőrökre használhatjuk.
A narancs héjába töltött, pár csepp narancslével készült majonézpakolás szintén az öregedő bőrök kezelésére alkalmas.


Orbáncfű  (Hypericum perforatum):
Az orbáncfű tea pozitív hatásai:
- nyugtató hatásánál fogva enyhíti a depressziót, az idegeskedést és jól orvosolja az álmatlanságot is,
- jól alkalmazható fájdalomcsökkentésre, különösen gerinc és reumás fájdalmakra, de jó még az aranyeres fájdalmakra is,
- szépen tisztítja a horzsolásból eredő sebeket, sérüléseket, és egyéb bőrproblémákat, elősegíti a sebgyógyulást,
- kiváló a gyulladás gátló hatása,
Az orbáncfűnek antivirális és antibakteriális hatása is van. Kutatási eredmények alapján állítható, hogy védelmet nyújt a her­pes simplex, az influenzavírus ellen.
Gyógyerejét két évig megőrzi és nemcsak nyílt sebek, friss sérülések, véraláfutások, mirigyduzzanatok esetén használható eredményesen, hanem kiváló bőrápoló szer az érdes arcbőr kezelésére is jó, de bedörzsölésre szintén ajánlható, hátfájás, hexensusz, isiász és reuma estén.
Az orbáncfű olaja a legjobb sebolaj, fájdalomcsillapító, gyulladásgátló és gyógyító hatása van.
A világos bőrűek az orbáncfű alkalmazásakor lehetőleg tartózkodjanak a napfénytől, mert arra érzékenyeknél kismértékű fényérzékenységet okozhat.


Roi-boss tea : A Dél-Afrikából származó vörös fokföldi rekettye (Aspalathus linearis) hajtásaiból készült tea kedvező élettani hatásai és finom íze miatt a modern életmód kitűnő kiegészítőjének bizonyult. Ásványi anyagokban gazdag, cserzőanyag-tartalma alacsony, antioxidáns tulajdonságánál fogva lassítja az élettani öregedést. Reggel élénkítő, nappal szomjoltó, este nyugtató hatása van.  Egészségre gyakorolt pozitív hatásainak listája szinte végtelen.
Koffeinmentes, ásványi anyagokban (kalcium, mangán, fluor, cink, magnézium, réz) gazdag, cserzőanyag-tartalma alacsony, és rendkívül gazdag szabadgyököket megkötő antioxidáns anyagokban. Görcsoldó, gyulladásgátló és anti-allergén. Enyhíti a fejfájást, az asztma, a szénanátha tüneteit, jótékony hatással van az álmatlanságra, hasnyálmirigy bántalmakra, és elősegíti az emésztést. Hatásos ellenszere a bőrbetegségeknek, mint az ekcéma, pikkelysömör. A pattanásos bőr kezelésére hatékony készítmény. A teát külsőleg is szokták alkalmazni, számos bőrápoló termékben megtalálható. Dél-Afrikai kórházakban bevett gyakorlat bőrallergiás gyerekek rooibos-fürdős kezelése. Gyomoridegesség és fejfájás enyhítésére ugyancsak javallott. A magas antioxidáns tartalomnak köszönhetően alkalmas a prosztatagyulladás okozta bántalmak kezelésére. A rooibos lassítja vagy bizonyos esetekben meg is állítja a sejtek káros elváltozását, így nagy szerepe lehet több rákfajta megelőzésében. A nemzetközi szakirodalom bőségesen foglalkozik a témával, a rooibos kutatások kapcsán a hatvanas évek óta több mint száz tudományos publikáció született. Jelenleg is zajlanak a laboratóriumi kísérletek, amelyek sikerétől függ, hogy hivatalosan is gyógyszerré nyilvánítják-e a tea hatóanyagait.
Forrás: edenkert.hu


Rozmaring (Rosmarinus officinalis): Latin neve két szó összevonásából származik: a marinus = tengeri és a ros = harmat. Egy másik magyarázat szerint a növény neve a remembrance, emlékezés szóból ered, talán azért, mert a rozmaring javítja az emlékezetet.
Hatása:
- Idegrendszer: javítja az emlékezetet, enyhíti a migrént
- Segít túljutni a szellemi kimerültségen, tompaságon, elősegíti a szellemi tisztánlátást
- Érrendszer: élénkíti a vérkeringést, emeli a vérnyomást,
- Szabályozza a zsíranyagcserét, a vérkoleszterint csökkenti, a koszorúér-keringést serkenti
- Mérsékeli az emésztési zavarokat, javítja az epetermelést
- Mérsékeli a hasmenést, mert fertőtlenít,
- Májgyulladások esetén pedig májtámogató
- Légutak: asztma, melléküregi gyulladások, köhögés enyhítője
- Felveszi a harcot a fertőzésekkel is
- Regenerál: segíti a sejtek anyagcseréjét
- Bőr: enyhíti a pikkelysömör és az ekcéma viszketését
- Javítja a petyhüdt, öregedő bőr állagát,
- Feszesebbé teszi a kötőszöveteket, enyhít a ráncosodáson, segít az égett bőrön
- Kezelhető vele a pattanásos, gombás bőr is, sebgyógyító, szagtalanító
- Táplálja fejbőrt és a hajat, rendbeteszi a ph-ját, megszünteti a korpásodást
- Izületek, izmok: jó hatással van az ízületi gyulladásokra, ficamokra, duzzanatokra, rándulásokra.
Alkalmazása:
A rozmaring illóolaj reumás fájdalom elleni és gyulladáscsökkentő bedörzsölőszerek adalékanyaga. A szert a népi gyógyászatban sebkezelésre alkalmazzák. Ismert afrodiziáló hatásáról is.
Rozmaringolajjal zsíros, korpás hajra hajsampont; arctonikot; bőrfeszesítő testápolót; fürdőkészítményeket; kézápolót; zsíros, pattanásos bőrre arcpakolást; dezodort stb., készítenek. A rozmaring erősíti a hajat, a fejbőrt. Megakadályozza a korai kopaszságot, csökkenti az izomlázat, fürdővízben nyugtató hatású. Enyhíti az izomfájdalmakat, a reuma tüneteit. Jótékony hatású égési sebek, bőrgyulladás esetén. Csökkenti a kimerültséget.
Belsőleg alkalmazva:
Kizárólag orvosi javaslatra, főként epebántalmak és emésztési zavarok esetén, az erre alkalmas összetételek, mint az illóolajokat tartalmazó cseppek, vagy különböző roboráló hatású szeszes kivonatok alkotórészeként használják.
Külsőleges alkalmazva:
A legfontosabb alkalmazási területe, a mozgásszervi panaszok (reumás megbetegedések, krónikus ízületi gyulladások, izom- és idegfájdalmak) és sportsérülések, melyek kezelésére a rozmaring illóolajat is tartalmazó bedörzsölőszerek, valamint krémek, kenőcsök és tapaszok, masszázs- és fürdőolajok használhatók jó eredménnyel.
Másik, de ugyanolyan jelentőségű felhasználási területe a légzéskönnyítés, ilyenkor más illóolajokkal együtt kenőcsök hatóanyagaként hasznosítják.
A rozmaring illóolajának más területeken is fontos szerepe lehet, így például az alsó végtag keringési zavarainak megszüntetésében, de hatékonyan alkalmazható sportolás előtt, az izmok bemelegítésére is. Más illóolajokkal és növényi kivonatokkal együtt, fontos alkotórésze lehet az akne és egyéb bőrbántalmak kezelésére szánt készítményeknek, az alacsony vérnyomás kezelését célzó fürdőolajoknak vagy -sóknak, illetve menstruációs zavarok kezelésére alkalmas szereknek. Használják még idegerősítő, stimuláló és klimaxszal járó idegrendszeri panaszokat csökkentő fürdőkben adalékanyagként is.
Keverhető bazsalikommal, borsos mentával, cédrusfával, levendulával.
A rozmaringolaj nem toxikus, csak nagyon enyhén irritáló, nem érzékenyítő és nem fototoxikus.
Ellenjavallt!
Kámfor tartalma miatt epilepsziásoknál, várandósoknál (áldott állapotban lévő nők azért ne használják, mivel alhasi vérbőséget okozva vetélés következhet be).
Belsőleg túladagolás esetén vesekárosodást eredményezhet, valamint kisgyermekeknél – biztonsági okokból – nem ajánlják a rozmaringolaj használatát, de ez nem jelenti azt, hogy a rozmaringolajat kis mennyiségben tartalmazó masszázs vagy fürdőolajok (1-2% összes illóolaj tartalommal) alkalomszerűen sem használhatók.
Receptek
  • Párologtatásra: 5-8 csepp rozmaringolajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba cseppentünk.
  • Aromafürdőhöz: Egy kád vízbe legfeljebb 10 csepp, gyermekeknek 2-5 csepp, evőkanálnyi tejszínben vagy mézben elkevert illóolajat teszünk. A rozmaringos fürdő frissítő hatású.
  • Masszázshoz: Kb. 2 evőkanálnyi avokádó-, mandula- vagy jojobaolajhoz keverjünk 6 csepp illóolajat, és naponta többször masszírozzuk a bőrbe!
  • Illatszernek: 50 ml jojobaolajba keverjünk 10 csepp illóolajat!
  • Hajápolásra, Normál haj öblítésére: 1 tojássárgáját 10 ml borszesszel és 4 csepp rozmaringolajjal krémszerűre keverünk, a frissen mosott nedves hajba masszírozzuk, majd 5 perc elteltével alaposan leöblítjük.
  • Zsíros haj mosására: 20 ml sampont 1 tojás sárgájával és 5 csepp rozmaringolajjal krémszerűre keverünk, és azonnal felhasználjuk.
  • Szülés után közvetlenül: Amennyiben a vérveszteség miatt gyenge a vérkeringés, az első felkelés előtt már be lehet dörzsölni az édesanya lábait, hátát édesmandula vagy jojoba olajban oldott 3-5 csepp rozmaringolajjal.
    Operáció vagy teljes narkózis után is jó eredménnyel alkalmazható.
  • Forró nyári napokon, hosszú autóút alkalmával a rozmaringhidrolátumot frissítő vízként a tarkótájékra és a lábikrákra felvíve csodát művel: jobban fogunk tudni összpontosítani.
  • Izzadó lábra: Reggel, este rendszeresen kenjük be vele talpunkat, és megszűnik a kellemetlen lábizzadás!
  • Másnaposság ellen: Készítsünk egy csésze rozmaring teát, és párologtassuk illóolaját aromalámpában, csodát művel macskajaj esetén!
  • Szemápolásra: Fél liter vízzel forrázzunk le 1 teáskanál rozmaring levelet, 15 percig hagyjuk állni, majd szűrjük le. Gyulladásos, fertőzéses betegségnél naponta többször kell lemosni vele a szemet.
    Gyulladásnál tehetünk hozzá kamillát, körömvirágot is.
    Fertőzésnél 1 teáskanálnyi diófa levelet.
  • Sebkezelésre: Gyors segítség, ha a sebre rákötünk egy növénydarabot.
  • Fürdő: 50 gramm friss rozmaringlevelet keverjünk össze 1 evőkanál olívaolajjal, és forraljuk fel 1 liter vízben. Hagyjuk negyedórán át állni, majd szűrjük le, és öntsük a főzetet a fürdővizünkhöz.
  • Fűszerkeverék:  Só, bors, kakukkfű, rozmaring és Cayenne-bors egyenlő arányban.
  • Tea:  1 csésze forrásban lévő vízzel forrázzunk le 1 teáskanálnyi összevágott rozmaringlevelet, majd 10 perc elteltével szűrjük le. Naponta 2-3 csészényit fogyasszunk. A teát terhes nők nem fogyaszthatják!
  • Bor:  Vágjunk apróra 20 gramm friss rozmaringlevelet, és tegyük borosüvegbe. Öntsünk rá 1 liter könnyű fehérbort, és légmentesen zárjuk le. Egy hét után szűrjük le vászonruhán. Naponta kétszer 1 pohárka bor fogyasztása a megfelelő adag.
Forrás: http://antalvali.com/rozmaring-a-szuzleanyok-viraga.html


Sárgarépa (Daucus carota subsp. sativus): A sárgarépát a görögök nagy becsben tartották gyógyító hatása miatt. Ősidők óta használják, mint gyógy- és konyhakerti növényt. A 16-ik századi Franciaországban gyógyszerként tartották nyilván szélhajtó, gyomorerősítő és epehajtó tulajdonságai miatt. Reszelve külsőleg fekélyeket gyógyítottak vele valamint értisztítóként, máj és bőrproblémákra javasolják. Az illóolaja jellemzően halvány sárga vagy borostyánszínű, illata erősen emlékeztet a sárgarépáéra. Az aromaterápiában sejtregeneráló készítményekben, különösen az idősebb, ráncos bőrre krémbe vagy mandulaolajba keverve és enyhén vizelethajtó tulajdonságaiért megbecsült. Emellett emésztőrendszeri és a máj illetve epe tonikjaiként is ismert, egyes kultúrákban sárgaság és a máj egyéb betegségeinek kezelésére használják.
A sárgarépa fontos jellemzője a magas karotin tartalom. A karotin az A-vitamin provitaminja, mely enyhe színezőanyag. A béta karotinnak nagyon fontos hatása van a ráncosodás megelőzésében, hiszen közömbösíti a ráncosodás legfontosabb okait: megelőzi a bőr kiszáradását, védi az UVA sugarak ellen. Szabályozza a faggyú és verejtékmirigyeket valamint a hajnövekedési ciklust. Felgyorsítja az új sejtek termelődését, védi a külső bőrréteget és megelőzi a haj töredezését. A répa bioflavoniodokban is gazdag (olyan vegyületek, melyek védik és erősítik a szervekben a C vitamin hatását), és még tartalmaz bórt, kalciumot, rezet, vasat, cinket.


Uborka (Cucumis sativus): Szinte nincs olyan ember, aki ne tudná, hogy az uborka jótékony hatással van a bőrre. A fiatalok bőrét még üdébbé teszi, a középkorúak ráncosodását késleltetheti, az idősebbek fáradt bőrét simíthatja, szinte visszafiatalítja.
Az uborka héjában sok E-vitamin is felhalmozódik, ami véd a szabadgyökök káros hatásával szemben. Kiemelkedően magas az uborka szilicium tartalma is ezáltal védi a bőrt, a hajat és a kötőszöveteket. Magjai növényi olajakat tartalmaznak. Fontos biológiailag aktív összetevője az erepsin nevű fehérjebontó enzim is, amelynek antibiotikus és béltisztító hatása is van.
Az uborka kedvező élettani hatásai:
-serkenti a vese és a belek tevékenységét,
-salaktalanítja a szervezetet,
- vitaminizáló
-rugalmasító, bőrfeszesítő
-felszíni zsírmegkötő
-tisztító, tonizáló
Az uborka levét a gyógyászatban egyes bőrápoló krémek (nyugtató, bőrpuhító, tisztító hatású) alapanyagaként használják. A reszelt uborka kiváló bőrtisztító, bőrápoló. Nemcsak szépítőszernek használják, de gyógyítani is lehet vele. Az uborkalé vagy uborkapép jótékony hűsítőként hat még az erős fájdalommal járó méhcsípésre is.
Az uborka kiváló hidratáló, ha a napégett bőrre uborka pépet helyezünk elkerülhetjük annak felhólyagosodását köszönhetően gyulladás csökkentő hatóanyagainak. Hűsíti, üdíti a bőrt. Remek bőrfeszesítő. hidratáló, nedvesség megkötő.
Bőrfeszesítő pakolás:
Két evőkanál uborkalét keverjünk össze két evőkanál tejszínnel vagy tejjel és kenjük fel az arcunkra, nyakunkra és dekoltázsunkra. A pakolást 15-20 percig hagyjuk a bőrön, aztán langyos, majd hideg vízzel mossuk le. Bőrünk feszes, sima és hidratált lesz.


Zöld tea: (Camellia sinensis): A zöld teában igen nagy mennyiségben találhatunk vitaminokat, antioxidánsokat és ásványi sókat. C-vitamint a citromhoz hasonló mennyiségben tartalmaz. Igen magas arányban tartalmazza a B-vitamin féléket is. Napi 1 liter zöld tea fedezi a szervezet B-vitamin szükségletének 10%-át, a magnézium 5%-át, a kálium 25%-át, a mangán 45%-át. Igen számottevő a természetes fluorid tartalma is. Értékes összetevői a tűző napon védik a bőrt a leégéstől
Vizelethajtó, aminek méregtelenítő tulajdonságait köszönheti
Éberségnövelő, lecsökkenti az alvásszükségletet, kondícióban tartja az elmét
Látásjavító, megőrzi a szemgolyó nedvességtartalmát és fiatalságát
Kiválóan normalizálja az emésztést, rendezi a bélműködést
Kedvezően befolyásolja a magas vérnyomást, a koleszterin anyagcserét, ennek köszönheti infarktusellenes hatását, és ezért jó az agyvérzés és az érelmeszesedés megelőzésére.
Kínai kutatók alátámasztása szerint vese-, epe-, és a különböző hólyagkövek kialakulását is gátolja. Ez valószínű azért is igaz, mert Kínában nem ismerik ezeket a betegségeket.
Az orosz orvosok a zöld teát az egyik legfontosabb gyógynövényként tartják számon, stressz oldó és anyagcsere normalizáló hatását az orvosi egyetemeken is tanítják.
Mongol gyógyászok szerint a zöld tea rendszeres fogyasztása véd az általános allergiák ellen, megelőzi a fogszuvasodást, és igen erőteljes ráncoldó és öregedés gátló. Fiatal korban - hormonnormalizáló hatása miatt - megelőzi a pattanások kialakulását.
Zsíroldó hatását francia klinikai vizsgálatok igazolták. Bebizonyosodott, hogy aki rendszeresen fogyaszt legalább napi 5 csésze zöld teát, az nem hízik el, illetve ha már túlsúlyos, akkor havi egy-két kilogrammot tud fogyni, persze csak akkor, ha betartja az egészséges étkezés szabályait.
Jótékony hatását csak akkor tudja kifejteni, ha cukor és egyéb édesítőszer nélkül fogyasztjuk, ugyanis cukorral együtt savasítja a szervezetet!
A tea érösszehúzó hatású anyagokat tartalmaz, amelyek csök­kentik a gyulladást, ezért a nedves tea filter hathatós enyhülést nyújthat, ha leégett a bőrünk, aranyerünk vagy szájfekélyünk van. (A tea lúgos kémhatású, így közömbösíti a savakat, ame­lyek bejutnak a fekély következtében feltárult szövetekbe.)
A zöld tea igazi elxír. Összetevői révén javítja a bőr hidratáltságát és rugalmasságát. Magas antioxidáns hatású, mely nagyon hatékony az érzékeny, gyulladt, pattanásos bőr kezelésében. Más pattanás elleni készítményekkel ellentétben nem szárítja ki a bőrt, és nem okoz kellemetlen viszketős tüneteket. Ugyanakkor nem csak tünetileg kezel, hanem hatóanyagai révén segíti is a bőrt a méregtelenítésben. Gazdag antioxidáns tartalma miatt, kiváló ránctalanító krémekbe, gyulladáscsökkentő készítményekbe, sejtregeneráló termékekbe.
Az összes közül a legfontosabb tulajdonsága az öregedést gátló hatás. A bőr átlagos megújulási ideje 30 nap. A zöld tea ezt az időt gyorsítja fel, és készteti sejtjeinket a megújulásra.
Forrás: http://antalvali.com



Ásványi Agyagok:
-Fehér agyag: leginkább a vízhiányos bőrre ajánlott, erőteljes nyugtató hatása miatt.  
-Rózsaszín agyag: érett, érzékeny és dehidratált, száraz bőrre a legkiválóbb. 
-Sárga agyag: felszívja a felesleges zsiradékot a bőrről, méregtelenít. Ugyanakkor ajánlják ekcémára és herpeszre is.
-Vörös agyag: zsírtalanít és méregtelenít. Remek ápolószere a zsíros bőrnek. A vörösagyag olyan  ásványi és nyomelemeket tartalmaz, ami újjáépíti és regenerálja a sejteket.
-Zöld agyag: rendkívüli tisztító, gyulladáscsökkentő, méregtelenítő hatása miatt leginkább a zsíros, pattanásos bőrre ajánlott.     
- Holt-tengeri iszap: különleges gyógyhatása révén ajánlott az ekcémás, psoriasis kezelésére, valamint a kamaszok bőrének tisztítására. 

Faszén por: tisztítja a pórusokat, a méreganyagokat és a szennyeződéseket eltávolítja a bőrből.
Szemcséinek felületén kis rések vannak, melyeket csatornák kötnek össze egymással. A lyukacsos szerkezet miatt igen nagy a felülete, így képes saját súlyának többszörösét felszívni és ezáltal mindenféle mérgező anyagot megkötni. Egy centiméter élhosszúságú faszénkocka ezer négyzetméternyi, vagyis egy cm3 faszén 1 km2 felszívó felülettel rendelkezik. Ez az agyagénak negyvenszerese.
500 gramm 50 000 millió pórust tartalmaz. Tömegének 97-100-szorosát képes megkötni pl. szén-monoxidból, 180-szorosát ammóniából, 165-szörösét kéngázból.
Különleges tulajdonsága, hogy a szervezetből nem szívja fel a tápanyagokat, és ezért azoktól nem fosztja meg szervezetünket.
Mai kutatások azt is bizonyítják, hogy megköti a vírusokat és a baktériumokat, sőt a baktériumok termelte mérgeket is a belekben. Magába szívja a permetszerek, gyomirtók mérgeit, az idegen hormonokat, sőt még a radioaktív anyagok egy részét is, valamint az orvosságok melléktermékeit.
A gyógyhatásairól az utóbbi tíz évben többszáz tanulmány jelent meg tízezer tudományos referenciával. A meghűléstől a daganatokig
Jótékony hatása van pl. fájdalmas ízületek, vese- vagy májprobléma esetén.
Igen gyors és hatékony segítség csípések és különböző gyulladások, úgymint torokgyulladás, májgyulladás, gyomorhurut, vastagbélgyulladás, gyomorfekély ellen.
Vízben jól oldható. Nincsen semmilyen íze, csak egy kissé szemcsés az állaga.
Elfogyasztva nagyon hatásos az emésztési problémák enyhítésére, így puffadás, gázképződés vagy gyomorbántalmak esetén is elsőrendű segítség lehet. Hasmenés esetén is nagyon gyorsan hat.
Ajánlott adagja felnőttek számára: egy pohár vízbe egy evőkanál faszénport keverni és meginni. Akinek kellemetlen a lehelete, mártsa bele a fogkeféjét egy kis faszénporba, súrolja meg fogait és eltűnik a kellemetlen szag, s még a fogai is fehérebbek lesznek tőle.
Szagközömbösítő hatását kamatoztathatjuk otthonunkban, ha egy-egy adag faszénport a hűtőszekrénybe vagy a cipős szekrénybe helyezünk. De alkalmazhatjuk külső fertőzések, egyes bőrproblémák, mint például ekcéma, mérges szömörce kezelésére vagy bőrrák esetén. Mérgezés, kígyómarás esetén is hathatós segítség lehet.
Házi kozmetikumként a cellulitisz kezelésére alkalmas borogatás formájában.
A faszénnek nincsenek mellékhatásai. Némelyeknél azonban enyhe székrekedést okozhat, mivel lelassítja a bélmozgást. Ennek az az oka, hogy a faszén odatapad a bél nyálkahártyájához, ezért lelassítja béltartalom áthaladását a beleken. Ezt a problémát megfelelő mennyiségű víz fogyasztásával hidalhatjuk át.
Azt azonban tudnunk kell, hogy a szén szervezetünkben hatástalanítja a többi gyógyszert, mivel méreganyagokként kezeli őket.
Ezért, ha pl. vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, vagy szívgyógyszereket szedünk, csak akkor vegyük be a faszenet, miután eltelt a gyógyszerek felszívódásához szükséges idő.
Külső használatánál ügyeljünk arra, hogy nyílt sebbe ne kerüljön, mert a faszénnek tetováló hatása van, örök foltot hagyhat a bőrünkön.
Ha érezzük, hogy valamilyen meghűlés vagy fertőzéses megbetegedés kezdődik szervezetünkben, fogyasszunk faszenet belsőleg. Érdemes ilyenkor nagyon sok vizet inni. Ez elárasztja a vírusokat, amelyek inkább a száraz környezetet kedvelik, így nem lesznek képesek olyan könnyen szaporodni. Ha a vizet a szénnel együtt használjuk, semlegesíti a mérgező anyagokat.
Forrás: Nyitott Szemmel magazin



Ichtiol: (Ammonium bitumensulfonicum ) A benne lévő speciális szerves kéntartalmú vegyületeknek köszönhetően  jótékony hatású pattanásos és  seborreás  bőr kezelésére.
Rendkívül jó faggyúmirigy szabályozó, sebgyógyító. Gyulladás gátló, hámképző, fertőtlenítő, érösszehúzó, nyugtató hatása révén nélkülözhetetlen a gyulladt, vörös, pattanásos bőrű kamaszok napi bőrápolásához.
Erős antiszeptikus és sebgyógyító, kiváló redukáló szer, Régóta használják ekcémás és pszoriázisos problémákra, kiváló hatással van a pattanásos, gyulladt, valamint a rosaceás bőrre.  Gombás bőrbetegségekre is ajánlott.
Indigó por: (Indigofera tinctoria) A levelekből kinyerhető kék festékanyag miatt évezredek óta termesztik. Bár a kék festékanyagot csak hosszas eljárással lehet kinyerni a levelekből, a natúr, szárított indigó por kiválóan alkalmas a természetes hajfestésre, ezért az utóbbi időben újra reneszánszát éli.
Magas kakaó tartalmú csoki : A csokoládé fehérjéi élénkítik a bőr mikro keringését, polifenoljai pedig segítenek a ráncok elleni harcban. Egyre népszerűbb kényeztető, bőrszépítő masszázsok, krémek alapanyagaként. A csokoládé alapanyagát, a kakaót évszázadok óta misztikus varázsszerként tisztelik, gyógyszerként épp úgy használták, mint fizetőeszközként. A csoki olyan anyagokat tartalmaz, amelyek puhítják, hidratálják a bőrt, ezáltal feszesítenek, késleltetik az öregedést, visszaadják az elvesztett nedvességet a bőrnek.
Antioxidáns hatóanyagaival segíti a sejtek regenerálódását, hidratálja és feszesíti a bőrt,pótolja a hiányzó ásványi anyagokat, bársonyossá és simává teszi a bőrt. Jótékony hatással van a narancsbőrre.
A flavonoidokban dús csokoládé fogyasztása nagyon jó hatással van a bőrre. Segítségével javul a bőr véráramlása és vízellátása, így szebb, puhább, bársonyosabb, ugyanakkor rugalmasabb lesz.
Mák: (Papaver somniferum L.): A mák kifejezetten gazdag ásványi anyagokban, amelyeket szervezetünk könnyen felhasználhat. Megtalálható benne a foszfor, a magnézium, a kálium, a kalcium és a vas is, ráadásul mindegyik aránylag magas értékkel.
Emellett tartalmaz hasznos zsírsavakat és aminosavat, valamint B1, B2, B6 és E-vitamint is. Jótékony a sebek gyógyulásában. A mák eltávolítja az elhalt hámsejteket, így a bőr könnyebben hozzájut a szappanban lévő értékes anyagokhoz. A mákgubó a vegyipar és a gyógyszeripar fontos alapanyaga. Az orvostudomány széles körben alkalmazza gyógyszerek alkotórészeként, így köhögéscsillapításra, görcsoldásra, vagy súlyos betegségekben a végső fájdalom csillapítására. A zöld termés (mákgubó) megvágása után képződő megszilárduló "tejnedv" a természetes ópium, mely mintegy 25-féle alkaloidot tartalmaz. A mákgubó legfontosabb hatóanyagát, a morfiumot (morfint) 1805-ben különítették el. A száraz máktokból is kinyerhetők az alkaloidák, ennek az eljárásnak a kidolgozása Kabay János magyar kutató nevéhez fűződik.

Méz: A méz a száraz bőrt hidratálja és táplálja a rengeteg benne található ásványi anyagnak és vitaminnak köszönhetően. A zsíros bőrt fertőtleníti és méregteleníti. Méregtelenítő hatása miatt salaktalanító kúrák kiegészítő kezeléseként is használhatunk mézes pakolást. Száraz bőr ápolásához adjunk  a mézhez tejszínt, ráncok ellen pedig egy kevés avokádót. Ha a zsíros bőrt nem csak tisztítani, hanem hámlasztani is szeretnénk , akkor csepegtessünk bele citromlevelet.
A méz méregtelenítő, gyulladáscsökkentő hatású és extra hidratálást biztosít. Feszesíti, táplálja, rugalmassá, fiatalossá varázsolja bőrünket.

A méz mintegy 80 százaléka szőlő és más gyümölcscukorból áll, ezenkívül számos vitamint is tartalmaz. Ezek közül a legfontosabbak a B vitaminok, melyek a bőr, haj, a szem és az agysejtek egészségéhez szükségesek, valamint C vitamin. Ez az antioxidáns nélkülözhetetlen a szervezetet védelmező antitestek létrehozásához, a kiegyensúlyozott hormontermeléshez és a bőr fesszességét adó kollagén szintézishez. Az ásványi anyagok közül káliumot, magnéziumot és vasat tartalmaz nagyobb mennyiségben. A benne lévő alma, citrom és tejsav javítják az emésztést. A méhek által termelt inhibin enzim természetes módon konzerválja a mézet, valamint antibakteriális hatású. Ennek az anyagnak köszönhető, hogy a szakszerűen kezelt méz általában nem okoz fogszuvasodást.
Hidratál és feszesít: Bőrünk szempontjából a méz az egyik legkedveltebb tulajdonsága, hogy megköti a nedvességet a szövetekben, így feszessé és rugalmassá teszi a bőrt, míg a szárazabb területeket gyorsan kisimítja és puhítja. A fáradt, érzékeny arcbőr gyorsan visszanyeri természetes csillogását, fiatalosságát, a mézben található számtalan vitaminnak elsősorban azonban a C vitaminnak köszönhetően. Remek gyógyír a pattanásos, gyulladt bőr kezelésére, valamint a kiszáradt, cserepes ajkakra.
A méz masszázshoz is hatékonyan alkalmazható, mivel segít szabályozni a test energiaáramlását, vitamin és ásvényi anyag tartalma mélyen bejuta bőrbe, közben a salakanyagokat kiszívja és magába gyűjti. A test lemosásával ezek távoznak a bőrből, könnyebbé, egészségesebbé téve ezzel a szervezet működését.

Forrás: http://www.wellnessotthon.info/szepsegapolasitrukkok
Palóc sör: már az ókori egyiptomi nők sörben fürödtek, hogy bőrük szép és sima legyen. A sörélesztő és a sörben található vitaminok - például a B2- vagy a B6-vitamin - kimondottan jó hatással vannak a bőrre.  Ismertté vált, hogy 1 liter sörben ugyanannyi antioxidáns van, mint 4-5 adag gyümölcsben. Kiugróan magas  pantoténsav -vagyis a B3-vitamin provitaminja- és niacin tartalma  miatt  serkenti a bőr anyagcseréjét, valamint  hatékony sebgyógyító is.  A niacin a kollagén képeződést segíti elő.  Biotin (H-vitamin) tartalma a fáradtságérzés leküzdését enyhítheti.  A sör alkotóelemei közé tartoznak ásványi anyagok is, nátrium, kálium, kalcium, magnézium, foszforsav, valamint azok a nyomelemek is, vas, réz, cink, fluor, amelyek szükségesek az egészséges szervezet működéséhez.  Selymessé, puhává teszi a bőrt, a töredezett hajnak pedig visszaadja a fényét és jól fésülhetővé teszi azt. A sörélesztőben található szelén hatására a köröm és a haj erősebb, jobb tartású lesz.
Szőlőmag őrlemény: A vörös szőlő magjának púder finomságú mikró-őrleménye kiváló élelmiszer, élelmiszer alapanyag és kozmetikai célú segédanyag.  A szőlőmag lisztnek van hasznos szőlőmagolaj tartalma is.
A Föld összes növénye közül a szőlőmagnak az egyik legnagyobb az antioxidáns /OPC/ tartalma. Az antioxidánsok képesek a kollagén szöveteket regenerálni, ezért az öregedési folyamatokat lelassíthatják. A bőr simaságát, rugalmasságát biztosítják, megelőzhetik a korai öregedést, gátolják a hisztamin képződését, ezzel az allergiás tünetek mérsékelhetőek.